Projelerimiz

Vakfımızdan Suriyeli Misafirlerimize Sevgi Projesi:Projemiz, Suriyeli misafirlerimizin günlük ve zaruri ihtiyaçlarının insan onuruna yakışır bir şekilde giderilerek, misafirlerimizin daha insani şartlar altında yaşamalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Şifalı Sularda Hayat Projemiz: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızda mevcut dosyası bulunan bakıma muhtaç, kendi genel temizliğini yapmakta zorlanan ve termalin şifalı sularından faydalanmak isteyen yaşlıların, dosya takip işlemlerinden sonra, hane ziyaretleri yapılarak, bu kişilerin ev durumlarının ve sağlık sorunlarının incelenmesi sonucunda yardıma ve bakıma muhtaç tek başına veya eşiyle beraber kalan erkek ve bayan yaşlılarımız belirlenmiş olup bu vatandaşlarımız termal otellerde ağırlanarak bakım ve ihtiyaçları karşılanmıştır.

Sağlıklı Yaşama Merhaba Projemiz: Bakıma muhtaç yaşlılarımızın sağlık giderlerini karşılayarak, yaşlılarımızın şifa ve sıhhat içinde olmaları öncelikli amaçlarımız içerisindedir. Bazı rahatsızlıklar basit bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmakta ve bu rahatsızlıkların üzerinde durulmamaktadır. İleriki zamanlarda bu rahatsızlıklar daha önemli hastalıkların habercisi olmaktadır. Projemizdeki amaç rahatsızlıklar ortaya çıkmadan önce tedavi işlemlerinin tamamlanmasını sağlamaktır. Proje kapsamında gerekli görülen vatandaşlarımız detaylı bir şekilde check-up’tan geçirilmektedir.

Eğitime Destek Projemiz: Eğitim-öğretim yılının başlangıcında Vakfımızda kaydı olup şartlı eğitim yardımı alan, hiçbir sosyal güvencesi olmayan, eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken ailelerimizin okuyan çocukları için her yıl olduğu gibi bu eğitim dönemi öncesinde de ailelerin okuyan çocuklarına kırtasiye malzemesi yardımları yapılmıştır.

Gelir Getirici Projelerimiz: Muhtaç durumda olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza meslekleri yönünde işyerleri açılmaktadır. Vakfımız tarafından bu durumda olan vatandaşlarımıza Besi Yemi Üreticiliği Projesi, Berberlik Projesi, Oto Motor Tamirciliği Projesi, Bobinajcı Projesi, Katmer-Gözleme Salonu ve Büfe Projesi, Grup Bazlı Damızlık Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Projeleri gerçekleştirilerek işyerleri açılmıştır.

Beyaz Bakım Projemiz: Fakir ve muhtaç ailelerin öncelikle öğrencilerine dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırmak için uygulanan projedir. Proje kapsamında 1128 öğrencinin diş fırçası ve diş macunu ihtiyacı karşılanmıştır.

Mağdurlara Konut Projemiz: Yıllardır kirada oturan vatandaşlarımız ile afet sonucu evi kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza TOKİ tarafından 1+1 ve prefabrik konutlar yapılmıştır. Bu kapsamda; alt gelir grubu için TOKİ tarafından 96 adet konut yapılırken, Vakfımız tarafından hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve maddi zorluklar içinde yaşamlarını sürdüren ailelerimizde yönelik prefabrik ev yardımları sürmektedir. Vakfımız tarafından tespit edilen fakir ve muhtaç durumdaki 9 ailemize yönelik Prefabrik ev alımı gerçekleştirilmiş olup Afyonkarahisar’daki tüm ihtiyaç sahiplerinin tespiti için çalışmalarımız devam etmekte ve evi kullanılamayacak durumda tespit edilen ailelerimize yönelik Prefabrik ev alımları devam etmektedir.

Yetim Ve Öksüz Çocuklara Yönelik Sosyal Yardım Projemiz: Proje kapsamında kimsesiz, öksüz ve yetim çocuklara toplumun onların yanında olduğunu hissettirmek,  halkın da, toplumda öksüz ve yetim çocuklar bulunduğuna dikkat çekerek, onların hatırlanmasını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Amacımız dezavantajlı durumdaki bu çocuklarımıza devletin şefkatli ellerini uzatmasıdır. Proje kapsamında tespit edilen 52 yetim ve öksüz çocuğun gerek maddi ve gerekse manevi yardımlar yapılmıştır.

Yollar Engel Değil Projemiz(Zafer Kalkınma Ajansı İşbirliği İle Yapılan): Uygulama, görme engellilerin kullandığı Symbian, İos, Android işletim sistemli telefonlarda ekran okuyucu programları ile uyumlu çalışmaktadır. Yollar Engel Değil Projesi kapsamında oluşturulan uygulama; öncelikle görme engellilerin Afyonkarahisar ilinde toplu taşımayı sağlayan firmanın araçlarından faydalanırken, kimsenin yardımına ihtiyaç duymaksızın kendi başlarına ve özgürce seyahat etmeleri için tasarlanmıştır.

Yalnız Yaşayan Yaşlılarımıza Evde Ziyaretler: İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın (özellikle yaşlı ve yatalak insanlarımızın) ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla nüfus, sağlık müdürlükleri, muhtarlar ve komşularının ihbarları hızlı bir şekilde değerlendirilerek tedavi dâhil her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır. Afyonkarahisar İl SYDV sorumluluk sahasında bu hizmetlerden faydalanan vatandaşlarımız sayısı 1.000’i geçmiştir.

6638 kez okundu.    Yayın Tarihi: 24.01.2015
T.C.Afyonkarahisar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Adres: Burmalı Mah. Dervişpaşa Cad. No:4/A Afyonkarahisar Tel1:2722139091  Fax:2722139093  Email:iletisim@afyonkarahisar.gov.tr
Tüm hakları saklıdır. © İzinsiz veri almak yasaktır. Tasarım : ByOzbek.com